Governing Body

. S.No. Name of the Person and Details Governing Body
1 Dr. Nageswara Rao Vallurupalli

Chief Patron of Promoter Society,

Executive Chairman of Promoter Society and Chairman of its Institutions 

(Nominee of the Society)

Chairman
2 Sri  M. Srinivasa Rao

Chief Patron of Promoter Society,

Executive Co-Chairman of Promoter Society and Co-Chairman of its Institutions 

(Nominee of the Society)

Co-Chairman
3 Sri  Satyanarayana Rao Vallurupalli

Chief Patron of Promoter Society,

Secretary & Correspondent of Promoter Society and

Secretary & Correspondent of its Institutions
(Nominee of the Society)

Member
4 Sri V. Subba Rao

Life Patron of Promoter Society and

President of Promoter Society 

(Nominee of the Society)

Member
5 Sri K. V. Krishna Rao

Life Patron of Promoter Society and

Vice-President of Promoter Society
(Nominee of the Society)

Member
6 Sri  Rama Krishna Vallurupalli

Chief Patron of Promoter Society,
Co-Secretary & Correspondent of Promoter Society and

Co-Secretary & Correspondent of its Institutions  (Nominee of the Society)

Member
7 Dr.  P. Benarjee Chief Patron of Promoter Society
(Nominee of the Society)
Member
8 Prof. G. Aravinda Ghosh

Former Registrar of JNTU, Hyderabad, Educationist.

(Nominee of the Society)

Member
9 Sri  K. Raghavaiah Former Managing Director,
BHPV Limited, Visakhapatnam
(Eminent Professional from the area of Engg. & Technology and Industrialist)
(Nominee of the Society)
Member
10 Sri D. Rama Krishna Managing Director,
Efftronics Systems Pvt. Ltd., Vijayawada.
(Eminent Professional from the area of Engg. & Technology and Industrialist)
(Nominee of the Society)
Member
11 Mrs. K. Rama Devi President
Association of Lady Entrepreneurs of AP (ALEAP), Hyderabad (Entrepreneurship Promoter)
(Nominee of the Society)
Member
12 Mrs. Suneela Uppala

Manager Partner Resources-North,
Tata Starbucks Ltd., New Delhi

(From the Alumni)
(Nominee of the Society)

Member
13 Dr. S. R. K. Reddy Professor of Civil Engineering
(Principal’s Nominee)
Member
14 Dr. P. Ravindra Babu

Professor of Mechanical Engineering &

Vice-Principal   (Principal’s Nominee)

Member
15 Prof. G. R. C. Reddy Director,
NIT, Farmagudi, Ponda, Goa-403401
(Nominee of UGC)
Member
16 Nominee of AICTE South Central Regional Officer (Ex-Officio)
(Nominee of AICTE)
Member
17 Sri J. Satyanarayana Murty R.J.D., A.U. Area, Kakinada (Ex-Officio)
(Nominee of State Government)
Member
18 Dr. G. Abbaiah Professor of Civil Engineering
University College of Engineering Kakinada, JNTUK, Kakinada
(Nominee of Affiliating University)
Member
19 Dr. P. Nageswara Reddy Principal, Gudlavalleru Engineering College, Gudlavalleru (Ex-Officio) Member Secretary